PAMIĘTAJMY O SYBIRAKACH 2016 – W tęsknocie do Ojczyzny trwam nieukojony

Jak co roku Fundacja Kresy Historii organizuje kampanię edukacyjną „Pamiętajmy o Sybirakach” w rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich do ZSRR 10.02.1940 r.

 Z tej okazji pragniemy zaprosić Państwa na widowisko muzyczno-poetyckie

„W TĘSKNOCIE DO OJCZYZNY TRWAM NIEUKOJONY”

15.02.2016 (poniedziałek) godz. 19.30

Dom Kultury Świt, ul. Wysockiego 11, Warszawa

Widowisko muzyczno-poetyckie „W tęsknocie do Ojczyzny trwam nieukojony” przygotowane jest w ramach corocznej kampanii edukacyjnej Fundacji Kresy Historii – „Pamiętajmy o Sybirakach” z okazji 70-ej rocznicy repatriacji Polaków ze Związku Radzieckiego oraz 60-ej rocznicy powrotów żołnierzy AK z sowieckich łagrów. Będzie miało ono charakter multimedialny.

Atmosferę refleksji nad losem tych, którzy „w tęsknocie do Ojczyzny trwali nieukojeni” dopełni wyjątkowa scenografia, na którą składać się będą m.in. archiwalne zdjęcia i fragmenty filmów, obrazujące ówczesną sytuację Polaków, którzy przeżywali swoje osobiste dylematy po ciężkich doświadczeniach wojennych i deportacyjnych.

Podczas widowiska będą czytane fragmenty pamiętników, poezji. Na oprawę muzyczną złożą się wykonania znanych piosenek Niemena, Jacka Kaczmarskiego, Bułata Okudżawy i wielu innych kompozytorów, których dzieła wyrażają ból za utraconym krajem, ale jednocześnie ukazują nadzieję, że jeszcze się do tego kraju wróci i będzie się w tym kraju potrzebnym.

Widowisko ukaże kilka postaci, których życie może było wypadkową losu wielu prześladowanych Polaków przez powojenny system komunistyczny.

W widowisku wezmą udział:

Halina Łabonarska, Jerzy Zelnik, Marcin Kwaśny, Lech Makowiecki z zespołem Zayazd, Dominika Świątek, Duet gitarowy Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk oraz zespół akompaniujący

 

scenariusz i reżyseria: ks. Andrzej Chibowski i Jerzy Zelnik

konsultacje historyczne: Biuro, Leszek Czajkowski

Bilety: 28 zł (parter), 25 zł (balkon) do nabycia w kasie Domu Kultury Świt, rezerwacja pod tel. (22) 811 01 05

 

Jednocześnie zachęcamy Państwa do udziału w uroczystościach organizowanych z okazji rocznicy deportacji przez Związek Sybiraków :

 

  1. 07.02.2016 r. o godz. 13.00 – Msza święta w intencji Sybiraków, Katedra Polowa WP, ul. Długa, Warszawa
  2. 10.02.2016 r. o godz. 12.00 – Modlitwa przy Symbolicznej Mogile Sybiraków na Powązkach Wojskowych, Warszawa

Dodaj komentarz