Pamiętajmy o Sybirakach !

W latach 1940-41 w czterech masowych deportacjach z terenów Kresów Wschodnich II RP zostało wywiezionych setki tysięcy ludzi, głównie matki z dziećmi, osoby starsze, rodziny katyńskie. Bez wyroku sądu, zerwani w środku nocy mieli niespełna godzinę, a często i krócej na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, pozostawienie dorobku całego życia i wyjazd w bydlęcych wagonach w nieznane. Po prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodni i schorowani docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy stepach Kazachstanu. Pierwsza deportacja, która miała miejsce w nocy 10 lutego 1940 należała do najtragiczniejszych.

Członkowie Fundacji Kresy Historii, jako wnuki i dzieci Kresowian i Sybiraków, stale pamiętają o tych wydarzeniach. Zależy nam przy tym, aby o dacie ważnej dla każdego polskiego Sybiraka – niezależnie gdzie rzucił go ostatecznie los – 10 lutego 1940 – „dacie – kluczu” pamiętali wszyscy Polacy.

Pamiętajmy o Sybirakach. Tak wielu nadal spoczywa w bezimiennych mogiłach. Tak wiele rodzin nadal zastanawia się, co się z stało w czasie wojny i po jej zakończeniu z ich Bliskimi. 70 lat od zakończenia II wojny światowej.

Jednocześnie w imieniu :

– Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków zapraszamy Państwa na coroczną uroczystość przy Symbolicznej Mogile Sybiraków na Powązkach Wojskowych (kwatera C-15), jaka odbędzie się w dniu 10.02.15 r. o godz. 12.00.

– Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” na wernisaż wystawy rzeźb i płaskorzeźb prof. Stanisława Kulona ukazujących tragiczne losy Polaków na Syberii – 10.02.15 r. godz. 17.00, ul. Marszałkowska 21/23, Warszawa

Zachęcamy także Państwa do zapalenia światełka pamięci wieczorem 10 lutego ku pamięci ofiar represji sowieckich.

W latach 2010-2013 kampania realizowana była przez pomysłodawczynię Anetę Hoffmann w ramach Fundacji Kresy-Syberia, obecnie prezes Fundacji Kresy Historii. Uczestniczyli w niej m.in. Muzeum Wojska w Białymstoku, Centrum Przełomy ze Szczecina, Ośrodek Pamięć i Przyszłość z Wrocławia, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, IPN Oddział w Poznaniu, Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy do przesyłania nam informacji o wszelkich inicjatywach osób prywatnych i instytucji dotyczących Sybiraków – będziemy je publikować na stronie kampanii.

Mamy nadzieję, że także przedstawiciele mediów w odpowiedzi na naszą kampanię informacyjną skierowaną do nich zwrócą uwagę szerokiemu odbiorcy w tych dniach na tę niezmiernie ważną rocznicę.

Dodaj komentarz