Dnia 1 lipca 2016 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbył się uroczysty koncert w ramach Szczytu NATO w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, w czasie którego została wykonana prapremiera kantaty Włodka Pawlika „Myśląc Ojczyzna”, do której teksty napisali: Jacek Kowalski i Włodek Pawlik. W kantacie zostały również wykorzystane wiersze Juliusza Słowackiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Bełzy. Ważnym elementem obrazującym treść kantaty była wizualizacja, pochodząca w dużej mierze z filmu „Krzyż i korona” w reżyserii Zdzisława Cozaca. Autorem scenariusza wizualizacji jest Jarosław Mańka natomiast opracowanie graficzne i montaż przygotował Paweł Pochwalski.
Głównym organizatorem i producentem koncertu jest Fundacja Kresy Historii. Współorganizatorami zaś Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie. Pomysłodawcą i autorem koncepcji artystycznej projektu, autorem scenariusza i reżyserem koncertu jest ks. dr Andrzej Chibowski. Projekt kantaty „Myśląc Ojczyzna” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Koncert został objęty honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego. Gospodarzem koncertu był Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.
Kantata jest rodzajem muzycznej podróży po historii Polski. Ukazuje różne etapy historii ojczyzny i jej związki z chrześcijaństwem. Jak mówi Włodek Pawlik – kompozytor kantaty: „Moje utwory wokalne opowiadają o historycznych postaciach takich jak Mieszko I i Dobrawa, królowa Jadwiga, Zawisza Czarny, król Jan III Sobieski i Marysieńka. Ale język muzyczny, jakim się posługuję, brzmi współcześnie, bliski jest estetyce szeroko rozumianej muzyki pop, bluesa, jazzu czy też soul”.
Kantata składa się z 12 utworów śpiewanych. Wystąpili: Włodek Pawlik Trio w składzie: kompozytor kantaty, zdobywca nagrody Grammy Włodek Pawlik, który akompaniował na fortepianie, Cezary Konrad – perkusja, Paweł Pańta – kontrabas i gitara basowa; Polska Orkiestra Radiowa i Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, soliści: Margo, Natalia Wilk, Marek Bałata, Łukasz Jemioła, soliści operowi: Elwira Janasik (mezzosopran), Michał Dembiński (bas), lektorzy: Małgorzata Kożuchowska i Jerzy Zelnik.
Swoją obecnością na koncercie zaszczycili m.in.: Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski, Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego ks. bp Jerzy Pańkowski, przedstawiciele: korpusu dyplomatycznego, sztabów dowództw NATO oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich.
Mecenasem koncertu „Myśląc Ojczyzna” byli: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. oraz Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.
Koncert został objęty patronatem medialnym przez: Polskie Radio S.A., Telewizję Polską S.A., Polską Agencję Prasową, Rzeczpospolitą, UważamRze, wSieci, Do Rzeczy, portal wPolityce.pl.
Fundacja Kresy Historii w dniu 15 lutego 2016 r. zorganizowała widowisko poetycko-artystyczne „Do Ojczyzny w tęsknocie trwam nieukojony” , w reżyserii Jerzego Zelnika i ks. Andrzeja Chibowskiego, będące elementem corocznej kampanii „Pamiętajmy o Sybirakach”. Poprzez komentarze historyczne połączone z poezją i utworami muzycznymi w wykonaniu wybitnych aktorów i muzyków zostały ukazane losy obywateli polskich represjonowanych w czasie II wojny światowej przez Sowietów, ich trudne drogi powrotu do Ojczyzny, dylematy i tęsknoty. Zamiarem organizatorów było podkreślenie znaczenia 70-lecia powrotów Polaków z głębi ZSRR w 1946 r. oraz 60-lecia powrotów żołnierzy AK z łagrów sowieckich.
Widowisko zostało przyjęte owacją na stojąco przez pełną 300-osobową widownię Domu Kultury Świt w Warszawie na Targówku. Wszystko to dzięki wspaniałym artystom, którzy wystąpili na scenie.
Halina Łabonarska i Jerzy Zelnik recytowali poezję, a Jerzy Zelnik zaśpiewał także kilka pieśni. Marcin Kwaśny – aktor znany m.in. z tytułowej roli w filmie „Pilecki” interpretował utwór poetycki „Spowiedź Żołnierza Wyklętego”.
Występom artystycznym z poruszającymi pieśniami o tematyce historycznej w wykonaniu : Dominiki Świątek, Bożeny i Lecha Makowieckich, tria Leszek Czajkowski, Jerzy Zelnik, Piotr Piekarczyk akompaniował pianista Andrzej Perkman.
Raz jeszcze dziękujemy partnerom uroczystości – Urzędowi Dzielnicy Warszawa Targówek i Domowi Kultury Świt za okazane wsparcie, a także Panu Ministrowi Janowi Józefowi Kasprzykowi – Szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który wystosował list do uczestników uroczystości.
Jak co roku Fundacja Kresy Historii organizuje kampanię edukacyjną „Pamiętajmy o Sybirakach” w rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich do ZSRR 10.02.1940 r.
Z tej okazji pragniemy zaprosić Państwa na widowisko muzyczno-poetyckie
„W TĘSKNOCIE DO OJCZYZNY TRWAM NIEUKOJONY”
15.02.2016 (poniedziałek) godz. 19.30
Dom Kultury Świt, ul. Wysockiego 11, Warszawa
Widowisko muzyczno-poetyckie „W tęsknocie do Ojczyzny trwam nieukojony” przygotowane jest w ramach corocznej kampanii edukacyjnej Fundacji Kresy Historii – „Pamiętajmy o Sybirakach” z okazji 70-ej rocznicy repatriacji Polaków ze Związku Radzieckiego oraz 60-ej rocznicy powrotów żołnierzy AK z sowieckich łagrów. Będzie miało ono charakter multimedialny.
Atmosferę refleksji nad losem tych, którzy „w tęsknocie do Ojczyzny trwali nieukojeni” dopełni wyjątkowa scenografia, na którą składać się będą m.in. archiwalne zdjęcia i fragmenty filmów, obrazujące ówczesną sytuację Polaków, którzy przeżywali swoje osobiste dylematy po ciężkich doświadczeniach wojennych i deportacyjnych.
Podczas widowiska będą czytane fragmenty pamiętników, poezji. Na oprawę muzyczną złożą się wykonania znanych piosenek Niemena, Jacka Kaczmarskiego, Bułata Okudżawy i wielu innych kompozytorów, których dzieła wyrażają ból za utraconym krajem, ale jednocześnie ukazują nadzieję, że jeszcze się do tego kraju wróci i będzie się w tym kraju potrzebnym.
Widowisko ukaże kilka postaci, których życie może było wypadkową losu wielu prześladowanych Polaków przez powojenny system komunistyczny.
W widowisku wezmą udział:
Halina Łabonarska, Jerzy Zelnik, Marcin Kwaśny, Lech Makowiecki z zespołem Zayazd, Dominika Świątek, Duet gitarowy Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk oraz zespół akompaniujący
scenariusz i reżyseria: ks. Andrzej Chibowski i Jerzy Zelnik
konsultacje historyczne: Biuro, Leszek Czajkowski
Bilety: 28 zł (parter), 25 zł (balkon) do nabycia w kasie Domu Kultury Świt, rezerwacja pod tel. (22) 811 01 05
Jednocześnie zachęcamy Państwa do udziału w uroczystościach organizowanych z okazji rocznicy deportacji przez Związek Sybiraków :
07.02.2016 r. o godz. 13.00 – Msza święta w intencji Sybiraków, Katedra Polowa WP, ul. Długa, Warszawa
10.02.2016 r. o godz. 12.00 – Modlitwa przy Symbolicznej Mogile Sybiraków na Powązkach Wojskowych, Warszawa